domyślna
  –

Koszykówka 3 x 3

Koszykówka 3x3 dla rocznika 2006 i mł

Szkoły chcące przystąpić do zawodów zobowiązane są zarejestrować się w systemie rejestracji szkół (srs.szs.pl) i dokonać zgłoszenia zespołu szkolnego do zawodów w terminie do 03.11.2023 r.

Termin zawodów: 10.11.2023 r.

Miejsce rozgrywek: Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, Al. Zwycięstwa 12

Rozstawienie zespołów nastąpi w oparciu o klasyfikację ubiegłoroczną.

Odprawa drużyn przed turniejem chłopców godz. 8.00

Zgłosiło się 17 drużyn: ZS Samochodowych, CKZiU nr2, ZSŁ, CKZiU nr1, SMS MG, XXIV LO, ULO, XIX LO, XX LO, VIII LO, I LO, II LO, GLA, III LO, V LO, XV LO, X LO, IX LO.

Odprawa drużyn przed turniejem dziewcząt godz. 12.00

Zgłosiło się 9 drużyn: CKZiU nr 2, SMS MG, II LO, III LO, GLA, V LO,  VIII LO, XIX LO, IX LO.

4. II Liceum Ogólnokształcące

5-8. ZS Łączności,  V Liceum Ogólnokształcące, ix Liceum Ogólnokształcące, i Liceum Ogólnokształcące,

9-12. GLA, ULO, XIX Liceum Ogólnokształcące, XXIV Liceum Ogólnokształcące,

13-16. ZS Samochodowych, VIII Liceum Ogólnokształcące, X Liceum Ogólnokształcące, CKZiU nr 2

4. III Liceum Ogólnokształcące

5 -6. Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego  nr 2, Gdańskie Liceum Autonomiczne,

7-8. VIII Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące

9. IX Liceum Ogólnokształcące

Utworzono: 2023-11-10 21:20

Regulamin dyscypliny

Szkoły przystępujące do współzawodnictwa muszą się zarejestrować przez system rejestracji szkół  srs.szs.pl

I.   UCZESTNICTWO

W zawodach biorą udział drużyny dziewcząt i chłopców,

Drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły ponadpodstawowej urodzeni w roku 2006 i młodsi.

Zespół składa się z 4 zawodniczek/zawodników (3 zawodników na boisku i 1 zmiennik).

Organizator zawodów odpowiada za udostępnienie piłek meczowych. Na rozgrzewkę drużyny powinny zgłaszać się z własnymi piłkami.

II.  PRZEPISY GRY

mecze są rozgrywane na boisku do koszykówki 3x3 z jednym koszem (wysokość – 3,05 m), boisko musi mieć wyznaczoną linię rzutów wolnych (5,80 m), linię rzutów za 2 punkty (6,75 m) oraz „półkole bez szarży” pod koszem; można używać połowy tradycyjnego boiska do koszykówki,

rozgrywki dziewcząt i chłopców powinny odbywać się oficjalną piłką do gry w koszykówkę 3x3 o rozmiarze 6,

zespół sędziowski składa się z 1 lub 2 sędziów boiskowych oraz sędziów stolikowych,

rzut monetą zdecyduje o tym, której drużynie przyznane zostanie posiadanie piłki na rozpoczęcie meczu, drużyna, która wygra losowanie ma prawo wybrać posiadanie piłki na rozpoczęcie meczu lub przed rozpoczęciem ewentualnej dogrywki,

czas gry wynosi 10 minut, zegar czasu gry będzie zatrzymywany podczas sytuacji martwej piłki oraz podczas rzutów wolnych,

drużyna musi oddać rzut do kosza w ciągu 12 sekund; gra na zwłokę lub zaniechanie aktywnej gry jest błędem, jeżeli boisko nie jest wyposażone w zegar odmierzający czas do rzutu i drużyna nie stara się zakończyć akcji rzutem do kosza, sędzia udziela tej drużynie ostrzeżenia rozpoczynając odliczanie ostatnich pięciu (5) sekund akcji,

drużyna, która zdobędzie jako pierwsza 15 lub więcej punktów wygrywa mecz przed upływem czasu (dotyczy regulaminowego czasu gry),

jeżeli na koniec regularnego czasu gry wynik pozostaje nierozstrzygnięty, zostanie rozegrana dogrywka; przed rozpoczęciem dogrywki będzie miała miejsce jednominutowa przerwa,

drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 2 punkty w dogrywce, wygrywa mecz,

drużyna podlega karze za faule drużyny po tym, jak popełniła 6 fauli, faule popełnione w trakcie akcji rzutowej w polu wewnątrz łuku będą karane jednym rzutem wolnym, a popełnione w trakcie akcji rzutowej z pola za łukiem będą karane dwoma rzutami wolnymi,

faule popełnione w trakcie akcji rzutowej, po której piłka wpada do kosza po rzucie z gry, karane są dodatkowym jednym rzutem wolnym lub dwoma (gdy rzut był zza łuku),

gdy zespół nie ma zawodnika rezerwowego albo jeden z zawodników musi zejść z boiska za przewinienie niesportowe lub z powodu kontuzji, to zespół może dokończyć mecz w składzie dwóch zawodników,

siódmy, ósmy i dziewiąty faul drużyny zawsze będzie karany dwoma rzutami wolnymi, kolejne faule karane są dwoma rzutami oraz posiadaniem piłki,

nie przyznaje się rzutów za faul w ataku,

zmiana posiadania piłki przez którąkolwiek z drużyn, następująca po sytuacji martwej piłki (aut, faul), musi rozpocząć się wymianą piłki (pomiędzy zawodnikami obrony oraz ataku) za łukiem, na szczycie boiska (tzw. check ball),

za faul techniczny przyznaje się jeden rzut wolny,

za faul niesportowy przyznaje się dwa rzuty wolne,

po ostatnim rzucie wolnym wynikającym z kary za faul techniczny lub niesportowy gra zostanie kontynuowana poprzez wymianę piłki za łukiem, na szczycie boiska (tzw. check ball);

po celnym rzucie z gry lub ostatnim rzucie wolnym grę wznawia drużyna, która nie zdobyła punktów, poprzez wy kozłowanie lub podanie piłki do partnera znajdującego się poza łukiem,

przeciwnik może bronić podczas wyprowadzania lub podawania piłki za łuk (poza „półkolem bez szarzy”),

po niecelnym rzucie z gry lub ostatnim rzucie wolnym, jeśli drużyna ataku zbierze piłkę, może kontynuować grę; jeśli drużyna obrony zbierze piłkę to musi wyprowadzić ją za łuk,

po przechwyceniu lub zablokowaniu piłki należy wyprowadzić piłkę za łuk,

uważa się, że zawodnik znajduje się „za łukiem”, kiedy żadna z jego stóp nie dotyka miejsca na boisku wewnątrz łuku ani łuku,

w sytuacji rzutu sędziowskiego piłkę przyznaje się zawsze drużynie broniącej,

zawodnik, który popełni dwa faule niesportowe zostaje zdyskwalifikowany, drużynie przeciwnej przyznaje się dwa rzuty wolne i posiadanie piłki,

zawodnik, który popełnił dwa (2) faule niesportowe (nie ma zastosowania do fauli technicznych) zostanie zdyskwalifikowany przez sędziów z udziału w meczu i może zostać zdyskwalifikowany z całego wydarzenia przez organizatora,

zmiany mogą być dokonane przez którąkolwiek z drużyn, podczas gdy piłka staje się martwa, przed wymianą piłki pomiędzy zawodnikami drużyny ataku i obrony (tzw. check-ball) lub przed rzutem wolnym; zmiany mogą odbywać się jedynie poza linią końcową, naprzeciwko kosza i nie wymagają one jakiegokolwiek działania ze strony sędziów,

każda drużyna ma prawo do jednej, 30-sto sekundowej, przerwy na żądanie; jakikolwiek zawodnik może poprosić o przyznanie przerwy na żądanie podczas sytuacji martwej piłki.

III. PUNKTACJA

Za wygrane spotkanie drużyna otrzymuje 2 punkty, za przegrane 1 punkt, za walkower 0 punktów.     O kolejności zespołów decydują kolejno:

1.                  większa liczba zdobytych punktów

2.                  jeżeli dwie (2) lub więcej drużyn ma równą liczbę punktów po rozegraniu wszystkich meczów w danej grupie, to o     kolejności miejsc decyduje (-ą) wynik (-i) meczu (-ów) pomiędzy tymi drużynami. Jeżeli liczba punktów w meczach     pomiędzy tymi drużynami wciąż jest taka sama, klasyfikację ustala się według poniższych zasad, w następującej     kolejności:

a.     decyduje większa różnica koszy zdobytych do straconych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

b.     decyduje większa liczba koszy zdobytych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

c.     decyduje większa różnica koszy zdobytych do straconych we wszystkich meczach w danej grupie.

d.     decyduje większa liczba koszy zdobytych we wszystkich meczach w danej grupie.

Jeżeli powyższe zasady w dalszym ciągu nie dają rozstrzygnięcia, klasyfikację końcową ustala się w drodze losowania.     Jeżeli jedna (1) lub więcej  drużyn  zostaje  sklasyfikowanych na  którymkolwiek  etapie zasad  podanych powyżej,  to     procedury  z punktu 2 stosuje się ponownie w stosunku do pozostałych  niesklasyfikowanych drużyn.

Utworzono: 2023-09-06 23:05