Ostatni akcent akcji letniej organizowanej przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego to „Miasteczko lekkoatletyczne”.
W przedostatnim tygodniu sierpnia kolorowo zrobiło się na boiskach przy ulicy Wrzeszczańskiej. Stało się tak za sprawą otwartego dla mieszkańców „Miasteczka Lekkoatletycznego”. Ten wakacyjny projekt Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zgromadził sporą rzeszę dzieci i młodzieży chcących spróbować swoich sił z „Królową Sportu”. Dość powiedzieć, że codziennie w zajęciach brało udział ponad 30 dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Podczas tygodniowego sportowego spotkania z przerwą techniczną w środę, od rana do popołudnia uczestnicy mogli posmakować podstawowych konkurencji lekkoatletycznych. Termin trafiony w „dziesiątkę”, ponieważ w tym samym czasie w Budapeszcie rozgrywano Mistrzostwa Świata. Tak więc każdy z uczestników na bieżąco mógł porównywać swoje próby z dokonaniami mistrzów.
Od rana każdego dnia, na adeptów Królowej Sportu czekali trenerzy lekkoatletyki na co dzień prowadzący zajęcia z grupami młodzieży. Metodycznie i z cierpliwością zdradzali oni młodym sportowcom tajniki poszczególnych konkurencji. Dzieci i młodzież mogła sprawdzić się w następujących konkurencjach: bieg krótki, skok w dal, rzut piłeczką, bieg długi.
Każdorazowo sportowy dzień rozpoczynano intensywną rozgrzewką. Tuż po niej uczestnicy rozchodzili się do czterech lekkoatletycznych stacji, gdzie zapoznawali się z poszczególnymi konkurencjami. Na każdej ze stacji, po krótkim wprowadzeniu, rozpoczynano zabawy, które kończyły się rywalizacją z pomiarem wyników.
Rozpoczynano biegiem na dystansie 40 i 60 metrów. Następnie dzieci ćwiczyły wszelkiego rodzaju rzuty, po czym przechodziły na skocznię, aby na koniec zaliczyć bieg długi.
Podczas codziennych spotkań uczestnicy uczyli się, jak właściwie ustawić bloki startowe, jakie komendy obowiązują sprinterów i wreszcie jaka jest technika biegu. Jak ustawić odległość rozbiegu, dlaczego bieg skoczka w dal różni się od biegu sprintera, jak wykonać odbicie i lądowanie, jak rozłożyć siły podczas biegu długiego. Oprócz nauki i zabawowej rywalizacji były też oczywiście pomiary. Każdy lekkoatletyczny dzień kończył się zawodami.
Podczas całego tygodnia do dyspozycji uczestników pozostawało mnóstwo sprzętu lekkoatletycznego. Piłeczki, oszczepy, kule, dyski, taśmy, różnego rodzaju płotki i, bloki startowe. Każdy mógł popróbować swoich si z dowolnym sprzętem.