facebook
   zmiana czcionki: 
  +  
  domyślna  
  –  


Aktualności


2023 | 09 | 29

Sztafetowe biegi przełajowe


W tym roku szkolnym sztafetowe biegi przełajowe rozegrane zostały 26 i 27 września w Parku im. Jana Pawła II. Tym samym rozpoczął się sportowy rok 2023 – 2024 bowiem popularne sztafety, zainaugurowały kolejną edycję Gdańskiej Olimpiady Młodzieży.  Jak co roku organizatorem zmagań dzieci i młodzieży na terenie naszego miasta jest Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego.

 

Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiło ponad 500 dziewcząt reprezentujących 53 placówki oświatowe.
Jako pierwsze wystartowały dziewczęta ze szkół ponadpodstawowych rywalizujące w ramach Licealiady. W tym roku, inaczej niż zwykle, rywalizowano w sześcioosobowych zespołach Po 6 okrążeniach liczących 1100 metrów, bezkonkurencyjne okazały się uczennice XII Liceum Ogólnokształcącego. Drugie miejsce zdobył zespół V Liceum Ogólnokształcącego a trzecie zawodniczki popularnej „Topolówki”. Tuż za podium znalazły się uczennice XIX Liceum Ogólnokształcącego.

Tuż po zakończeniu zmagań w Licealiadzie do rywalizacji przystąpiły szkoły podstawowe. Najpierw w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej wystartowały uczennice klas VII i VIII. Najlepiej z dystansem 6 x 1000 metrów poradziły sobie uczennice Szkoły Podstawowej nr 81z Osowej. Srebrne medale zdobyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 85 z Jasienia a brązowe reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 27 ze Srebrników. Tuz za podium znalazły się lekkoatletki z ZSO nr 2 czyli uczennice Szkoły Podstawowej nr 33.

Jako ostatnie do rywalizacji przystąpiły najmłodsze uczennice szkół podstawowych startujące w kategorii Igrzysk Dzieci. Każda z ośmiu reprezentujących swoją szkołę dziewcząt miała do pokonania dystans 800 metrów. Po zaciętej i wyrównanej rywalizacji złote medale Mistrzostw Gdańska wywalczyły uczennice Szkoły Podstawowej nr 75. Srebra zawisły na piersiach uczennic Szkoły Podstawowej nr 27 a brązowe medale zdobyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 6. Na czwartym miejscu w tej kategorii ponownie uplasowały się reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 33.

 

Drugiego dnia Mistrzostw Gdańska w Sztafetowych Biegach Przełajowych rozgrywanych w ramach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży na trasę wybiegli chłopcy. W trzech kategoriach wiekowych wystartowało ponad 400 uczestników reprezentujących 62 zespołów szkolnych.

 

Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli uczniowie szkół ponadpodstawowych. Do zawodów w kategorii Licealiady, gdańskie szkoły wystawiły 13 reprezentacji. Podobnie jak u dziewcząt również w przypadku chłopców niespodzianki nie było i dystans 6 x 1200 metrów zgodnie z oczekiwaniami najszybciej przebiegła faworyzowana reprezentacja XII Liceum Ogólnokształcącego. Na drugim miejscu na mecie, podobnie jak w zeszłym roku szkolnym, zameldowali się uczniowie Zespołu Szkół Łączności. Trzecią pozycję po zaciętym finiszu wywalczyli chłopcy z XIX Liceum Ogólnokształcącego. Czwarte miejsce zajęli uczniowie reprezentujący V Liceum Ogólnokształcące.

Tuż po licealistach wystartowali uczniowie starszych klas szkół podstawowych, którzy zmierzyli się na dystansie 8 x 1100 metrów. W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej wzięło udział 126 uczniów z 21 zespołów szkolnych. Najszybciej wyznaczony dystans pokonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 80 wyprzedzając drugich na mecie reprezentantów utytułowanej Szkoły Podstawowej nr 81. Trzecie miejsce zajęli zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 27 a tuż za podium uplasowali się chłopcy reprezentujący Morską Szkołę Podstawową.

Jako ostatni na starcie w Parku im. Jana Pawła II zameldowali się najmłodsi uczniowie szkół podstawowych startujący w kategorii Igrzysk Dzieci.  Młodzi sportowcy rywalizowali na dystansie 8 x 800 metrów. Z tą próbą najlepiej poradzili sobie chłopcy ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Gedania 1922 zdobywając tym samym upragniony puchar i złote medale. Gratulacje! Drugie miejsce i srebrne medale wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 81 a brązowe medale zawisły na piersiach uczniów Szkoły Podstawowej nr 85, którzy poza podium wyrzucili kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 79.

 

Po zakończeniu każdej kategorii uroczystej dekoracji medalistów dokonał przedstawiciel organizatora Gdańskiej Olimpiady Młodzieży, którym od wielu lat jest Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego. Cztery czołowe zespoły zostały uhonorowane medalami i pucharami a najlepsze „szóstki” pamiątkowymi dyplomami. Dziękujemy tak licznie zgromadzonej młodzieży za udział i życzymy sukcesów podczas kolejnych dyscyplin Gdańskiej Olimpiady Młodzieży. Do zobaczenia już za tydzień podczas rozgrywek w szachy i badmintona!

 

 

Zobacz również

Wyszukaj

Zobacz galerię

logo GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego

Al. Grunwaldzka 244 , 80-314 Gdańsk
tel. 48 58 520 68 50
biuro@ssm.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP: /GZSISS/SkrytkaESP

Szkolne Schronisko
Młodzieżowe w Gdańsku

Al. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel. 48 520 68 51
grunwaldzka@ssm.gda.pl

Filia SSM Wałowa

ul. Wałowa 21
80-858 Gdańsk
tel. 48 58 301 23 13
walowa@ssm.gda.pl

Filia SSM

ul. Kartuska 245B
80-125 Gdańsk
tel. 48 58 302 60 44
kartuska@ssm.gda.pl

Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej

ul. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel. 48 58 520 68 50
biuro@ssm.gda.pl