facebook
   zmiana czcionki: 
  +  
  domyślna  
  –  


Aktualności


2019 | 12 | 14

Festiwal korektywy "Czas na prawidłowa postawę"

Dyrektor Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 w Gdańsku zapraszają rodziców wraz z dziećmi do czynnego udziału w festiwalu korektywy pod hasłem „Czas na prawidłową postawę”. Odbędzie się ona na terenie szkoły przy ulicy Arkońskiej 17 (Gdańsk Przymorze) w dniu 14 grudnia 2019 r. w godzinach: 10.00 - 14.00. Rodzice będą mogli zapoznać się z rodzajami ćwiczeń korekcyjnych oraz otrzymają wskazówki instruktorów do wykonywania ich w warunkach domowych.

            Warunki w jakich żyje, uczy się i wypoczywa dziecko w znacznym stopniu wpływa na jego anatomiczno - fizjologiczną postawę. Wiele wad postawy powstaje na skutek niekorzystnych wpływów środowiskowych. Bez ich zmiany, bez usunięcia czynników powodujących powstawanie i utrwalanie wad postawy, niemożliwe jest osiągnięcie prawidłowej sylwetki.

            Zapobieganie wadom postawy ma ogromne znaczenie ze względu na kształtowanie harmonijnej i estetycznej sylwetki u dzieci, jak też dlatego, że przeciwdziała wytwarzaniu się podłoża, na którym powstają w późniejszym wieku zniekształcenia i bóle kręgosłupa.

            W wieku szkolnym, zwłaszcza w młodszych klasach, dziecko przez dłuższy czas w ciągu dnia przebywa w wymuszonych pozycjach, zarówno w szkole jak i w domu. Może to być powodem powstawania wad postawy.

            Zdrowe dziecko jest ruchliwe i szkody, które mogłyby powstać w czasie dłuższego siedzenia, mogą być wyrównywane w czasie zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Wytworzenie się nieprawidłowych skrzywień i wad zagraża dzieciom mało ruchliwym, chorowitym, niedożywionym, z ukrytymi wadami budowy tkanek. Nieżyty nosa i zatok, przerost migdałków, skrzywienie przegrody nosa, polipy i inne przyczyny utrudniające oddychanie mogą powodować zakwaszenie organizmu oraz obniżać napięcie mięśni, tak ważne dla kształtowania się prawidłowej postawy. Dlatego też utrwalanie nawyku postawy skorygowanej, wyrabianie nawyku prawidłowego stawiania stóp w chodzie, biegu oraz poprawnego ich trzymania w czasie stania i siedzenia - powinno odbywać się nie tylko na zajęciach gimnastyki korekcyjnej w szkole, ale również w domu pod kontrolą rodziców.

Gimnastyka korekcyjna jest specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, w których ruch został podporządkowany celom terapeutycznym, a celem nadrzędnym jest przekonanie i zachęcenie dziecka do podjęcia trudu pracy korekcyjnej.

Program festiwalu obejmuje:                                                        

  1. Prelekcję na temat postępowania korekcyjnego u dzieci
  2. Pokaz ćwiczeń korekcyjnych
  3. Tor korekcyjno- kompensacyjny
  4. Quiz „Trzymaj formę”
  5. Pomiar składu ciała
  6. Stanowisko ze zdrową żywnością
  7. Pokazy tańca sportowego.

Przewidziane są nagrody oraz upominki m.in. w postaci kolorowych woreczków gimnastycznych i karimat do ćwiczeń gimnastycznych, a Przewodniczący Rady Rodziców będzie serwował świeży i ciepły popcorn.

Całość odbędzie się w klimacie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie (GZSiSS tel. 58/520-68-50 ; SP 46 tel. 58/553-27-23)

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Festiwalu Korektywy

 

 

Zobacz również

Wyszukaj

Zobacz galerię

logo GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego

Al. Grunwaldzka 244 , 80-314 Gdańsk
tel. 48 58 520 68 50
biuro@ssm.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP: /GZSISS/SkrytkaESP

Szkolne Schronisko
Młodzieżowe w Gdańsku

Al. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel. 48 520 68 51
grunwaldzka@ssm.gda.pl

Filia SSM Wałowa

ul. Wałowa 21
80-858 Gdańsk
tel. 48 58 301 23 13
walowa@ssm.gda.pl

Filia SSM

ul. Kartuska 245B
80-125 Gdańsk
tel. 48 58 302 60 44
kartuska@ssm.gda.pl

Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej

ul. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel. 48 58 520 68 50
biuro@ssm.gda.pl