Koszykówka

Regulamin dyscypliny

Szkoły przystępujące do współzawodnictwa muszą się zarejestrować przez system rejestracji szkół srs.szs.pl nie później niż do 30 września 2024 roku.

I. UCZESTNICY

1.                  Zawody przeprowadzane są osobno w kategoriach dziewcząt i chłopców.

2.                  Drużynę stanowią uczniowie szkoły ponadpodstawowej (szkoły dzienne), rocznik 2005 i młodsi.

3.                  Zespół liczy maksymalnie 12 zawodników (w turnieju).

4.                  Organizator zawodów odpowiada za udostępnienie piłek meczowych. Na rozgrzewkę drużyny powinny zgłaszać się z własnymi piłkami.

II. PRZEPISY GRY

1.               Czas gry 4 x 10 min, w turnieju: 4 x 8 minut, z przerwami między I i II kwartą 2 min., między II i III kwartą 5 min., a między III i IV 2 minuty.

2.               W przypadku rozgrywania turnieju 4x8 minut rzuty wolne są wykonywane za każdy faul obrońców po czwartym faulu drużyny w każdej kwarcie drużyna podlega karze (rzuty wolne) za faule drużyny, kiedy popełniła cztery faule w

kwarcie meczu. W przypadku gry 4x10 minut rzuty wolne po piątym faulu drużyny.

3.               W razie remisu zarządza się 4-5 minutowe dogrywki.

4.               Czas akcji – 24 sekundy. Piłkę trzeba wprowadzić na pole przeciwnika w ciągu 8 sekund.

5.               Nowe 14 sekund zostają przyznane, gdy piłka dotyka obręczy po zbiórce w ataku.

6.               Rzuty wolne są wykonywane za każdy faul obrońców po czwartym faulu drużyny w każdej kwarcie (w turnieju).

7.               W każdej kwarcie zespół ma prawo do 1-minutowej przerwy. W czwartej kwarcie dodatkowo jedną.

8.               Rozgrywki dziewcząt odbywać się będą piłką rozmiar 6, chłopców piłką rozmiar 7.

9.               Obowiązują przepisy PZKosz.

III. PUNKTACJA

Za wygrane spotkanie drużyna otrzymuje 2 punkty, za przegrane 1 punkt, za walkower 0 punktów.   O kolejności zespołów decydują kolejno:

1.              większa liczba zdobytych punktów

2.              jeżeli dwie lub więcej drużyn ma równą liczbę punktów po rozegraniu wszystkich meczów w danej grupie, to o kolejności miejsc decyduje (-ą) wynik (-i) meczu (-ów) pomiędzy tymi drużynami.

Jeżeli liczba punktów w meczach pomiędzy tymi drużynami wciąż jest taka sama, klasyfikację ustala się według poniższych zasad, w następującej kolejności:

a.   decyduje różnica koszy pomiędzy zdobytymi a straconymi w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

b.  decyduje większa liczba koszy zdobytych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

c.   decyduje większa różnica koszy zdobytych do straconych we wszystkich meczach w turnieju.

d.  decyduje większa liczba koszy zdobytych we wszystkich meczach w turnieju.

Jeżeli powyższe zasady w dalszym ciągu nie dają rozstrzygnięcia, klasyfikację końcową ustala się w drodze losowania.

3. Jeżeli jedna lub więcej drużyn zostaje sklasyfikowanych na którymkolwiek  etapie zasad  podanych powyżej, to procedury z punktu 2 stosuje się ponownie w stosunku do pozostałych  niesklasyfikowanych drużyn.

Utworzono: 2024-09-11 10:12